stomatologia dziecieca

Stomatologia dziecięca to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem zębów mlecznych.Jest to osobna dziedzina,gdyż zęby mleczne różnią się budową od zębów stałych. W związku z tą odrębnością leczenie jest specyficzne i adekwatne do wieku. Wielkim błędem jest twierdzenie,że zębów mlecznych się nie leczy.

Pod opieką stomatologa powinny znalezć się dzieci już od momentu pojawienia się wszystkich zębów mlecznych(ok 12 miesiąc życia) i regularnie co 3 miesiące poddawane kontroli w gabinecie a na rodzicach i opiekunach spoczywa wielka odpowiedzialność za zdrowie zębów swoich dzieci.

Nawyki higieniczne powinny być kształtowane jeszcze przed pojawieniem się zębów mlecznych(pędzlowanie wyrostków zębodołowych wacikiem nasączonym rumiankiem lub wodą) Wczesne wizyty w gabinecie sprawiają,że wśród dzieci łamiemy stereotypy i nie boją się one w przyszłości.

Pierwsza wizyta dziecka w naszym gabinecie jest tzw.wizytą adaptacyjną i odbywa się w formie zapoznania dzieci ze sprzętem oraz pracą lekarza stomatologa.
Gdy pojawią się zęby stałe leczymy je jak u pacjentów dorosłych.Bardzo ważne jest szybkie leczenie zaatakowanego próchnicowo zęba,ponieważ przebiega ona znacznie szybciej niż w zębach już rozwiniętych.

Profilaktyka w tym okresie powinna stanowić priorytet zarówno dla opiekunów dzieci jak i dla gabinetów.
Główne zabiegi profilaktyczne wykonywane na zębach stałych to:

  • Lakowanie-uszczelnianie bruzd i szczelin blokując je przed płytką nazębną
  • Lakierowanie-wzmacnianie szkliwa poprzez nałożenie na zęby preparatu z fluorem.